Prawo spadkowe
Czym jest spadek po śmierci osoby bliskiej?
Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego do spadku należą prawa i obowiązki majątkowe zmarłego (spadkodawcy), które przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób najbliższych (spadkobierców), według woli spadkodawcy wyrażoną w testamencie, a w jego braku – według kolejności dziedziczenia ustawowego. Spadek stanowi zatem masę spadkową, która jest przedmiotem dziedziczenia przez spadkobierców według prawnie ustalonych reguł.
Spadkodawcą może być tylko osoba fizyczna (osoba z krwi i kości), nie może nią być żaden inny podmiot (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Za chwilę śmierci spadkodawcy przyjmuje się, że jest równoznaczne ze śmiercią pnia mózgu, według kryterium diagnostycznego wskazanego w załączniku do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2019 r. w sprawie sposobu i kryteriów stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu. Z kolei spadkobiercą może być każdy podmiot, a więc osoba fizyczna, osoba prawna czy tzw. „upośledzona” osoba prawna.
Generalnie mówiąc od spadku należą wszystkie prawa majątkowe (np. prawo własności nieruchomości, pieniądze, prawa z wekslu, długi z kredyty hipotecznego itd.), natomiast nie będą wchodziły w skład spadku prawa ściśle związane z osobą zmarłego (np. służebność mieszkania, użytkowanie, prawo dożywocia itd.).
Śmierć osoby najbliższej wiąże się z silnymi i przykrymi emocjami dla rodziny. Stąd też w sprawach spadkowych rola adwokata jest niebagatelna.
Warto uregulować kwestie spadkowe jeszcze przed śmiercią. W ramach Kancelarii Adwokackiej w Cieszynie doradzę Państwu, m.in.
- jakie skutki wywołuje śmierć dla majątku,
- wyboru formy testamentu,
- inne możliwe rozwiązania względem testamentu: darowizny, zawarcia umowy dożywocia, przekazania gospodarstwa rolnego, zawarcia umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia,
- wydziedziczeniu krewnego w testamencie,
- zmiany i odwołania testamentu,
- zapisu i zapisu windykacyjnego.
Natomiast po śmierci spadkodawcy oferuję usługi prawne dotyczące:
- stwierdzenia nabycia spadku,
- działu spadku,
- przyjęcia bądź odrzucenia spadku,
- dziedziczenia przedsiębiorstwa i udziałów w spółce,
- obalenia testamentu,
- wydziedziczenia osób uprawnionych do nabycia spadku z mocy ustawy,
- dochodzenia zachowku,
- uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku,
- uregulowania długów spadkowych.