ul. Bobrecka 25/lok. 6, 43-400 Cieszyn

Prawo wekslowe

Oferuję pomoc prawną w zakresie prawa wekslowego. Dotyczy to w szczególności:

  • prawidłowego sporządzenia weksli (własnych, trasowanych) i ich wypełniania,
  • sporządzania porozumień wekslowych (deklaracji wekslowych) i umów, w których stosuje się weksel jako zabezpieczenie wszelkich roszczeń,
  • dokonywania poręczeń wekslowych,
  • sporządzania porad i opinii prawnych w zakresie prawa wekslowego,
  • reprezentacja w postępowaniach sądowych związanych ze sporami na tle wykonywania praw z weksla,
  • zastępstwo prawne w postępowaniach nakazowych i egzekucyjnych,
  • pomoc prawna dla dłużników wekslowych w wygraniu sprawy w sądzie m.in. poprzez przygotowanie zarzutów od nakazów zapłaty oraz wniosków o wstrzymanie ich wykonania.

Parę słów na temat weksli:

Weksle stanowią papiery wartościowe, na mocy których posiadacz weksla może domagać się od dłużnika zapłaty kwoty w wekslu określonym. Problematyka weksla została uregulowana w ustawie z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe. Akt prawny jest dość wiekowy i należy do jednych z najstarszych, nadal obowiązujących aktów normatywnych w polskim porządku prawnym. Ustawa nie zawiera definicji legalnej weksla co prowadzi do wniosku, że polski ustawodawca oparł się na rozwiązaniu przyjętym przez niemieckie prawo wekslowe. W związku z tym pojęcie weksla opiera się na dwóch filarach. Pierwszy z nich to przynależność do papierów wartościowych, który jest zarówno dokumentem jak i rzeczą. Drugi filar z kolei to zobowiązanie wekslowe. Weksle dzielą się na własne i trasowane. Stosując jednak systematykę przyjętą w polskiej ustawie – Prawo wekslowe, należy podać inną kolejność, a mianowicie weksle trasowane i własne.

Weksel trasowany (weksel ciągniony, przekazowy, trata, trassa) to papier wartościowy na zlecenie, zawierający abstrakcyjne zobowiązanie do spełnienia w terminie płatności świadczenia pieniężnego wynikającego z bezwarunkowego polecenia zapłaty, którego wykonanie gwarantuje samodzielna i solidarna odpowiedzialność wszystkich osób podpisanych na dokumencie (T. Jasiński, D. Wróbel, Prawo wekslowe, Warszawa 2019, s. 18 i nast.). Konstrukcja weksla jest bardziej złożona, a mianowicie występują trzy podmioty: wystawca weksla (trasant), płatnik (trasat) i remitent (wierzyciel). Zastosowanie znajdzie w sytuacji, gdy wystawca weksla bezwarunkowo poleci zapłatę przez płatnika na rzecz remitenta sumę pieniężną określoną w wekslu. 

Weksel własny (prosty, sola weksel, weksel suchy) to papier wartościowy na zlecenie, zawierający abstrakcyjne zobowiązanie do spełnienia w terminie płatności świadczenia pieniężnego wynikającego z bezwarunkowego przyrzeczenia zapłaty, którego wykonanie gwarantuje samodzielna i solidarna odpowiedzialność wszystkich osób podpisanych na dokumencie (ibidem). Jest to najczęściej spotykana w obrocie forma weksla. Jego konstrukcja prawna jest bardzo prosta: występują dwie osoby: wystawca weksla (dłużnik) i remitent (wierzyciel). 

Weksle są doskonałym narzędziem, służącym zabezpieczeniu określonego rodzaju roszczeń i możliwość szybkiego dochodzenia przed sądem praw z weksla (wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym i szybka egzekucja komornicza). Często, w obrocie profesjonalnym, stanowią również zabezpieczenie wykonania określonych umów.

 

Call Now ButtonPołącz