Prawo spółek handlowych
Prawo spółek prawa handlowego to zespół norm prawnych regulujących problematykę tworzenia, organizacji, rejestracji, funkcjonowania, przekształcania, łączenia, podziału i rozwiązywania spółek handlowych, do których zalicza się spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną i spółkę akcyjną. Podstawowym aktem normatywnym zawierającym powyższe normy prawne jest ustawa – Kodeks spółek handlowych.
Ze względu na złożoność stosunków prawnych panujących na tle prawa spółek handlowych zastosowanie znajdą również takie akty prawne jak ustawa o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej, ustawa – Prawo upadłościowe, ustawa – Prawo restrukturyzacyjne czy ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Korzystanie z fachowej pomocy prawnej jest niezwykle cenne już na etapie tworzenia spółki osobowej lub kapitałowej, ponieważ należy zastanowić się jakie są oczekiwania wobec tej spółki, charakteru jej działalności oraz pozostałych wspólników. Dopiero po dojściu do określonych wniosków należy przystąpić do sporządzenia umowy lub aktu założycielskiego spółki, w taki sposób aby spełniał wymagania stawiane przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, a także, aby wykluczyć powstawanie w przyszłości ewentualnych sporów pomiędzy wspólnikami. Stąd też ryzykownym jest korzystanie z gotowych wzorów umowy. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej adwokata, który opracuje projekty odpowiednich dokumentów, których treść zapewni należytą ochronę interesów samej spółki, jak i jej wspólników/akcjonariuszy. To samo dotyczy już w trakcie codziennego funkcjonowania spółki i podejmowanych decyzji przez wspólników spółki osobowej lub zarząd spółki kapitałowej. Korzystanie z usług Kancelarii Adwokackiej niweluje ryzyko błędnych decyzji i odpowiedzialności prawnej podmiotów decyzyjnych.
W ramach prawa spółek prawa handlowego oferuję usługi prawne obejmujące w szczególności:
- opracowywania aktów założycielskich, umów lub statutów spółek prawa handlowego,
- obsługę procesu zakładania spółek osobowych i kapitałowych,
- przygotowywania zmiany aktów założycielskich, umów lub statutów spółek, rejestracji spółek lub zmian w aktach założycielskich, umowach lub statutach, w Krajowym Rejestrze Sądowym,
- opracowywania treści uchwał podejmowanych na zgromadzeniach wspólników,
- uczestnictwa lub nadzorowania przebiegu zgromadzeń wspólników,
- kontroli nad funkcjonowaniem spółek w obrocie handlowym,
- przekształcania, fuzji, podziałów spółek handlowych,
- likwidacji spółek,
- przygotowywania wniosków o ogłoszenie upadłości, w tym upadłości konsumenckiej,
- przygotowywania wniosków o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.